Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Arşiv | Web-TV | Sitene Ekle | Gazete 1.nci Sayfalar | KARTVİZİT REHBER Yeni |
  Ana Sayfa 
  Tüm Haberler 
  Meşaj Pano 
  Künye-İletişim 
  Foto Galeri 
  Üye Kayıt-Giriş 
  Şifremi Unuttum 
  Forum 
  Firma Rehberi 
  Seri İlanlar 
  Videolu Haberler 
 ANA MENÜ
 TÜM HABERLER
 ANA SAYFA
 KÜNYE-İLETİŞİM
 MERKEZ BANKASI
 SİTENE EKLE
 SON DAKİKA GENEL
 ÜCRETSİZ ÜYE KAYDI
 ZONGULDAK VE İLÇELERİ TANITIM
 HABER ALARMI
 YORUMLANANLAR
En son yorumlanan haberler
»SİNEMAYA İLGİ GÜN GEÇTİKÇE AZALIYOR
»TÜNELLERDE DEV YILAN BULUNDU İDDİASI HALKI HEYECANLANDIRDI
»EREĞLİ'DE MOTOR KAZASI: 1 ÖLÜ
»AYDIN GÜNGÖR GÜLÜÇ'te BAHAR TEMİZLİĞİNİ BAŞLATTI
»Bayram iznine çıkan aile kaza yaptı: 2 ölü, 6 yaralı
 HAVA DURUMU (Genel)

 İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 1486
  Bugün : 823
  Toplam: 11424194
  Top.Üye : 4390
  Bek.Üye : 0
   Kimler Çevirimiçi:

 0 Üye, 246 konuk,

 

HABER DETAYI
"Eşit işe eşit ücret" Eğitimcileri Mağdur Etmiştir.
Eşit işe eşit ücret' iddiasıyla çıkartılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, eşitliği sağlamadığı gibi yeni adaletsizliklerin de kapısını aralamıştır. Söz konusu düzenlemeyle daire başkanı ve üstü kadrolarla alt kadrolarda bulunanların maaşları arasındaki makas iyice açılmıştır. Düzenlemeyle, hitap ettiğimiz kesimlerimiz arasında yer alan öğretmen ve öğretim elemanlarının ek ödemelerinde herhangi bir artış yapılmamıştır. Bu anlamda önemli bir mağduriyet oluşmuştur. Toplu sözleşme masasında bu mağduriyetlerin giderilmesi için mücadele vereceğiz.

Eklenme Tarihi : 25 Nisan 2012  16 : 17  
Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       

EĞİTİM-BİR-SEN

KDZ.EREĞLİ ŞUBESİ

Basın Açıklaması

 

Toplu Sözleşme Taleplerimiz

 

Toplu sözleşme taleplerimizi açıklayacağımız basın toplantımıza hoş geldiniz.

'Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu' ile birlikte sendikacılıkta yeni bir döneme girilmiştir. Söz konusu yasa kapsamında hükümetle yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine önümüzdeki günlerde başlayacağız. Bu sürecin saat anlamında bile kısalığı kamu çalışanları için büyük önem arz etmektedir. Hükümet bu konuda elini çabuk tutmalıdır.

Toplam 2,5 milyon çalışana ve 1,8 milyon emekli memura hitap eden toplu sözleşme görüşmelerinde eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda 1 milyon memur bulunmaktadır. Eğitim-Bir-Sen, kamu çalışanlarının üçte ikisine hitap eden eğitim hizmet kolunun yetkili sendikası olarak toplu sözleşme masasındaki yerini alacaktır. Daha önce konfederasyonumuz Memur-Sen, kamu çalışanlarının genel taleplerini dile getirdi. Eğitim-Bir-Sen de, eğitim hizmet kolundaki çalışanlarımızın toplu sözleşme masasına taşıyacağı konuları kamuoyuyla paylaşacak.

Öncelikle şu konunun altını çizmekte yarar görüyoruz. 12 Eylül referandumu öncesi toplu sözleşmeyi anayasa değişikliği paketine koyduran, referanduma destek veren tek konfederasyon Memur-Sen'dir. Eğitim-Bir-Sen de, bu konuya verdiği destek ve yaptığı alan çalışmaları ile sendikacılık tarihine geçmiştir.

 

Burada yeri gelmişken bir eleştirimizi de sizlerle paylaşmak istiyoruz. 'Eşit işe eşit ücret' iddiasıyla çıkartılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, eşitliği sağlamadığı gibi yeni adaletsizliklerin de kapısını aralamıştır. Söz konusu düzenlemeyle daire başkanı ve üstü kadrolarla alt kadrolarda bulunanların maaşları arasındaki makas iyice açılmıştır. Düzenlemeyle, hitap ettiğimiz kesimlerimiz arasında yer alan öğretmen ve öğretim elemanlarının ek ödemelerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

Bu anlamda önemli bir mağduriyet oluşmuştur. Toplu sözleşme masasında bu mağduriyetlerin giderilmesi için mücadele vereceğiz.

 

Genel hatlarıyla taleplerimiz şu şekildedir:

Yüzdelik Zam: Yüzdelik zam oranı talebimiz, 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14'tür.

Ek Ödemelerde Artış: Ek ödemede öğretmen ve öğretim elemanı için 50 puan (314 TL) artış yapılmalıdır.

Taban Aylığına Zam: Yüzdelik artışlara ek olarak 2012 yılı için 120 TL, 2013 yılı için 80 TL seyyanen zam istiyoruz.

Kıdem Aylığı: Kıdem aylığı göstergesi 20'den 100'e çıkarılmalı, 25 yıllık süre sınırlaması uygulanmamalıdır.

Toplu Sözleşme İkramiyesi: 2012 yılında 90 TL, 2013 yılında 120 TL olmalıdır.

Eş Yardımı: 2012 yılında 200 TL, 2013 yılında 240 TL ödenmelidir.

Çocuk Yardımı: 2012 yılında 50 TL, 2013 yılında 60 TL olmalı, üniversite öğrenimi gören çocuklar için bir kat artırımlı olarak ödenmelidir.

Yan Ödeme Katsayısı: Yan ödeme katsayısı da 3 kat artırılarak, memur maaş katsayısına eşitlenmelidir.

Doğum Yardımı: 165 TL olan doğum yardımı 660 TL'ye yükseltilmelidir.

Ölüm Yardımı: 1256 TL olan ölüm yardımı; memurun kendisi için 2512 TL'ye, eş ve çocukları için 628 TL olan ölüm yardımı 1256 TL'ye çıkarılmalıdır.

Kreş Yardımı: Kurumlarca kreş hizmeti sunulmalıdır. Kreş hizmetinin sunulmaması halinde 0-4 yaş grubundaki her çocuk için 140 TL ödenmelidir.

Evlenme Yardımı: İlk defa evlenen memura 3140 TL, ilk defa evlenen çocuğuna ise 1884 TL evlenme yardımı verilmelidir.

Ulaştırma Yardımı: Kamu görevlilerine her mesai günü için 4 TL ulaşım yardımı yapılmalıdır.

Yemek Yardımı: Kamu görevlilerine çalışma saati içerisindeki her öğün için 5 TL yemek yardımı ödenmelidir.

Giyecek Yardımı: Kamu görevlilerinin tamamına en düşük 100 TL olmak üzere giyecek yardımı yapılmalıdır.

Muayene ve Tedavi Katılım Payı: Muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı alınmamalıdır.

Gelir Vergisi Matrahları: Gelir vergisine esas gelir dilimleri kademeli olarak 20.000 TL için yüzde 15, 40.000 TL (20.000 için 3000 TL) için yüzde 20, 75.000 TL (40. 000 TL için 7000 TL) için yüzde 27, 75.000 TL fazlası (75.000 TL için 16.450 TL) için yüzde 35 olacak şekilde artırılmalıdır.

Ek Gösterge: 1. dereceye yükselen daire başkanları, grup başkanları, fakülte sekreterleri, şube müdürleri ve öğretmenlerin ek gösterge rakamları 3600'e çıkarılmalıdır.

Ek Tazminat: Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolarda bulunan personelden; 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (IV) sayılı Cetvel'de yer alan yörelere sürekli görevle atananlara bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürece ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının; 1. bölgede görev yapanlara yüzde 10'u, 2. bölgede görev yapanlara yüzde 20'si, 3. bölgede görev yapanlara yüzde 30'u, 4. bölgede görev yapanlara yüzde 40'ı, 5. bölgede görev yapanlara yüzde 50'si, 6. bölgede görev yapanlara yüzde 60'ı, 7. bölgede görev yapanlara yüzde 90'ı oranında ek tazminat ödenmelidir.

En yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 km olan köy ve diğer yerleşim birimlerine sürekli görevle atanan ve buralarda fiilen görev yapanlara, 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (IV) sayılı Cetvel'de gösterilen il ve ilçelere bağlı köy ve diğer yerleşim birimlerinde yüzde 25, söz konusu cetvelde sayılmayan diğer il ve ilçelere bağlı köy ve diğer yerleşim birimlerinde yüzde 15 oranında ayrıca ek tazminat ödenmelidir.

Öğretmenlere İkramiye: 18. Milli Eğitim Şurası'nda alınan karar gereği 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışan bütün eğitim çalışanlarına, ek gösterge dâhil en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 250'si tutarında ikramiye ödenmelidir.

İl Eğitim Denetmenlerinin Makam ve Görev Tazminatları: Bakanlık denetçilerine ödenen makam ve görev tazminatları il eğitim denetmenlerine de ödenmelidir.

Ek Ders Ücreti: Ders ücretlerinin belirlenmesine esas olan gösterge rakamı, 15 TL'ye çıkarılmalıdır.

Ek Ders Ücretlerinden Vergi Muafiyeti: Ek ders ücretleri, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamalıdır.

Geliştirme Ödeneği: Üniversitelerde çalışan idari personele de geliştirme ödeneği verilmelidir.

Öğretim Elemanlarının Ek Ders Ücretleri: Kamu personelinin genelini ilgilendiren toplu sözleşme hükümleri ve 25. madde kapsamında, ücretlerinde en az yüzde 50 oranında bir artış sağlanmış olması kaydıyla 2914 sayılı Kanun'a tabi öğretim üyelerinden profesör kadrosunda bulunanlar haftada asgari 5, doçent kadrosunda bulunanlar haftada asgari 6, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar haftada asgari 7, öğretim görevlileri kadrosunda bulunanlar 10 ve okutmanlar kadrosunda bulunanlar ise 12 saat ders vermekle yükümlü tutularak söz konusu akademisyenlerin araştırma yapmalarına daha fazla imkan sağlanmalıdır.

Kredi Yurtlar Kurumu Çalışanlarına İkramiye: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde görev yapan personele, daha önce olduğu gibi ikramiye ödenmelidir.

OYAK Kesintilerinin İadesi: Askerlik hizmetini yedek subay olarak yapan eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolu çalışanlarından yedek subaylıkları süresince aylıklarından kesilen Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) kesintileri, hak sahiplerinin başvurmaları halinde müracaat tarihinden itibaren bir ay içerisinde kesilen aidatları iade edilmelidir.

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği: 657 sayılı Kanun'un ek 32. maddesi hükmüne göre her yıl ödenmekte olan öğretim yılına hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına aylık 1.000 TL (bin TL) olarak ödenmelidir.

4/C Statüsünde İstihdam Edilen Personel: 4/C statüsündeki personel 12 ay süreyle istihdam edilmelidir. Mevcut ücretlerine 200 TL seyyanen zam yapılmalıdır. Eş, çocuk, giyecek ve yemek yardımından yararlandırılmalı, çalışmalarına esas sözleşmelerinden damga vergisi alınmamalıdır. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle kadrolu statüye geçirilmelidir.

 

Bunların yanı sıra;

-İLKSAN'a zorunlu üyeliğin kaldırılmasını,

-Kariyer Basamakları Sınavı ile ilgili düzenlemelerin en kısa zamanda yapılmasını,

-Özür durumuna bağlı yer değişikliğinde yaşanan sorunların giderilmesini,

-İl emri ve diğer sorunlara çözüm bulunmasını,

-Ek ders esaslarına bağlı yaşanan sorunların giderilmesini,

-KPSS ile ataması yapılan öğretmenlerin sorunlarının çözülmesini,

-Genel idare ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin yaşadıkları sorunların giderilmesini,

-İl eğitim denetmenlerinin harcırah sorununun çözülmesini,

-Yurtdışında görevli öğretmenlerin sorunlarının giderilmesini,

-Bütün eğitim çalışanlarının çocuklarının yatılılık ve bursluluk sınavlarında ayrılan kontenjandan yararlanmalarını ve bu kontenjandan yararlanmak isteyen öğretmen çocukları için getirilen kişi başına düşen ücret sınırlamasının kaldırılmasını,

-Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan öğretmenlere iki yıla ayrıca bir kademe verilmesini,

-Aday memurların herhangi bir disiplin cezası almalarından dolayı görevlerine son verilmesi uygulamasının kaldırılmasını,

-Eğitim uzmanlarının ücretleri ile teknik hizmetler sınıfı kapsamındaki kütüphaneci, arşivci, müze araştırmacısı, sosyolog gibi unvanlarda çalışanların özel hizmet tazminatı konusundaki sıkıntılarının çözülmesini,

-Üniversitelerde çalışan mali hizmet uzmanlarının ek ödeme sorununa çözüm bulunmasını,

-Öğretim elemanlarının askerlik görevlerini üniversitelerde tamamlamalarını,

-Öğretim elemanlarına yönelik sicil uygulamasının kaldırılmasını,

-2547 sayılı Kanun'un 50/d maddesinden kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesini,

-Lojman tahsisinde yaşanan sorunlara çözüm bulunmasını,

-Üniversitelerde yaşanan keyfi görevlendirmelerin önüne geçilmesini,

-2005 yılından sonra göreve başlayan devlet memurlarına 1 derece verilmesini,

-Kredi Yurtlar Kurumu personelinin fazla çalışma ücretinin artırılmasını istiyoruz.

Bu taleplerimizin yerine gelmesini, eğitim adına daha güzel günlerde buluşmayı diliyoruz.

 

Nurettin YEŞİLÇİÇEK

                  Eğitim-Bir-Sen

       Kdz.Ereğli  Şube Başkanı

Haberi Paylaş
Haber :
Bu Haber 5460 defa okundu
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

 İlgili Başlıklar
 Bu Kategori ile ilgili diğer Başlıklardan
 01 Mart 2017  21 : 48 Kulaksızlar inşaat Harfiyat  (1563)
 06 Subat 2017  15 : 48 Gündem Ereğli Gazetesi yenilendi  (1295)
 26 Agustos 2014  17 : 48 Net Akvaryum Pet Shop  (3884)
 21 Haziran 2012  17 : 08 Candan şoför esnafının sorununu çözdü...  (7627)
 21 Haziran 2012  17 : 07 Erdemir'de nöbet değişimi!  (9693)
 21 Haziran 2012  17 : 04 Şeker 'Adayım' diyor, Korkutan 'Tek liste' diyor!  (7442)
 25 Nisan 2012  16 : 17 "Eşit işe eşit ücret" Eğitimcileri Mağdur Etmiştir.  (5461)
 25 Nisan 2010  16 : 12 'Eşit işe eşit ücret' Öğretmenleri Mağdur Etmiştir.  (1200)
 19 Nisan 2012  22 : 52 KDZ.EREĞLİ TİCARET MESLEK LİSESİ TURİZM HAFTASINI KUTLADI  (8191)
 04 Nisan 2012  10 : 10 AYDIN GÜNGÖR GÜLÜÇ'te BAHAR TEMİZLİĞİNİ BAŞLATTI  (9752)
 03 Mart 2012  13 : 29Video'lu Haber KDZ EREĞLİ'DE YALI CADDESİ ÇÖKTÜ  (12128)
 15 Subat 2012  17 : 11 GMİS'TEN CANDAN'A ZİYARET  (6194)
 15 Subat 2012  17 : 08 Vekil Adayı Neriman Posbıyık Delege seçilmedi  (4826)
 15 Subat 2012  17 : 07 Türkiye'nin en nadir kuş türü 'Küçük kuğu' Zonguldak'ta görüntülendi  (4399)
 15 Subat 2012  16 : 58 Yıldırım Koleji Basketbol takımı il birincisi oldu  (3935)
 24 Ocak 2012  12 : 25 MÜSİAD Şube Başkanı Faruk YAZICI güven tazeledi  (3909)
 16 Ocak 2012  11 : 11 EREĞLİ LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ KERMES DÜZENLİYOR  (4363)
 15 Ocak 2012  13 : 15 HÜRRİYET BULAK anıldı  (5275)
 14 Ocak 2012  21 : 50 Fixkim İstanbul'un surlarını yeniden inşa etti  (4105)
 31 Aralik 2011  11 : 17 YENİ YIL  (3229)
 30 Aralik 2011  18 : 55 Ereğli Cezaevinde firar paniği  (5510)
 30 Aralik 2011  17 : 27 EREĞLİ İZMİRLİOĞLU HUZUREVİNDE ERKEN YILBAŞI  (3722)
 30 Aralik 2011  16 : 35 Kdz Ereğli'de kaza 1 yaralı  (5389)
 10 Aralik 2011  11 : 07 Şifa Dünyası Kdz Ereğli'de Açıldı  (4056)
 09 Aralik 2011  15 : 44 Ahmet Demirkol vefat etti..  (4198)
Tüm hakları 67HABER e aittir.
 YENİ İLANLAR
   


Hay&NS web katalogları