Sayfa: [1]   Aşağı git
Bu Konuyu GönderYazdır
Gönderen Konu: Hamile Lepistes  (Okunma Sayısı 2851 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Rockanday
Selami GÜLŞEN
Yeni Üye
*

Karma +0/-0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 4« : 23 Ağustos 2009, 11:43:11 »

Hamile Lepistes
Genelde forumlarda çok sık rastladığımız konulardan birisi olan Lepistesim hamilemi?, Ne zaman doğurur? gibi acil cevap bekleyen sorulardır.
Lepistesin hamile olması için bir kere çiftleşmesi yeterlidir.. Çünkü dişi lepistesler erkeklerin spermlerini vücutlarında depolayarak diğer doğumlarda erkek olmadan bile yavru verme olanakları vardır. Lepistesler hamile oldukları zaman akvaryumda yalnız yüzerler ve agresif davranışlar gösterirler. Hamile olan dişilerin anüs bölgesi siyahımsı olur ve karın bölgeleri şişer. Bu şişmeyi akvaryumun üstünden bakarsak daha net görebiliriz. Dikkatli bir şekilde incelediğinizde yavrular gözle görülebilir. Lepistesler normal olarak 30 günde bir doğum yaparak üremeyi devam ettirirler. Bu durumu akvaryumun şartları etkiler. Örneğin;
Su sıcaklığı (26° -28°).
Oksijen.
Düzenli filtrasyon.
Su değerleri (pH)

Lepistesin normal şartlarda doğum yapması için su sıcaklığının 26°-28° olması gerekmektedir. Düzenli filtrasyonu yapmadığımızda doğum düzenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmez. Bunun için gerekli filtrasyonu yapmak gerekmektedir.
Lepistesin doğumu yaklaştığı zaman farklı bir salgı bırakır, bu salgı erkekleri etkiler ve dişiyi kovalamaya başlarlar. Lepistesiniz doğurduğu zaman yavruların yem olmaması için saklanılacak alanın bol olması yavruların ölmemesini sağlar. Bunun için canlı bitkiler, rafyalar, delikli dekorasyonlar en iyi tercih olur. Lepistesin doğurması için kesinlikle canlı doğuran üreme kutusunu kullanmayınız. Çünkü hamile lepistesiniz kutuda strese girebilir ve doğum esnasında yavruların sakat doğmasına neden olur veya yavrulara zarar verir.


Selami GÜLŞEN
Makale bana aittir, şahsımdan izin alınmadan yayınlanması yasaktır.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2009, 11:45:36 Gönderen: Rockanday » Moderatöre Bildir   Logged

[size=12]La Turquie appartient aux Turcs | Турция принадлежит туркам | Turkey belongs to Turks
Die Türkei gehört zu Türken | Turquia pertence aos turcos | Η Τουρκία ανήκει στους Τούρκους
[/size]
Sayfa: [1]   Yukarı git
Bu Konuyu GönderYazdır
 
Gitmek istediğiniz yer: